רכש, קיטלוג ומיון

בספרייה תפקידים רבים שמתבצעים "מאחורי הקלעים" והם המאפשרים את שירותי הקוראים הנראים לעין. המדור הטכני מרכז את המחלקות הטכנייות: רכש, קטלוג ומיון, מטפלות ברכישת הספרים ובארגון האוסף בצורה טובה ויעילה לשימוש הקוראים והקוראות.

דוגמא לשיטת המיון הנהוגה בספרייה למשפטים

מחלקת רכש - ספרים ומינויים

המחלקה מטפלת בהזמנת חומרים מודפסים, אלקטרוניים, ואור-קוליים.

צוות המדור מטפל בכל הקשור ברכש ובשימוש בכתבי עת ובמאגרי מידע וכן ברכש ספרים מודפסים, ספרים  אלקטרוניים, סדרות מונוגרפיות, קלטות, סרטים, וחומרים נוספים בהתאם למדיניות פיתוח האוסף בספרייה.

מדיניות פיתוח האוסף מכוונת ליצירת אוסף העונה על מכלול צורכי המחקר וההוראה בפקולטה למשפטים וליצירת אוסף מתמשך כתשתית למחקר עתידי. 

לצורך השגת מטרות אלה פועל צוות הרכש תוך כדי שיתוף פעולה הדוק עם הסגל האקדמי בפקולטה למשפטים.

כמו כן צוות מדור הרכש מטפל בהזמנות ספרים ומנויים מתקציבי מחקר עבור מרצים וחוקרים, ובהזמנות ספרים לתכניות בינלאומיות וחוץ תקציביות, וספרים עליהם ממליצים סטודנטים ותלמידי תארים מתקדמים.

המדור עובד על-פי תקציב שנתי.

בהתאם למדיניות שיתוף הפעולה ההדוק של הספרייה עם הסגל האקדמי והפקולטה למשפטים, אנו שמחים ואף מעודדים קשר ישיר עם צוות הרכש, ושמחים לקבל פניות והמלצות לרכישות חדשות, הן מחברי הסגל האקדמי והן מתלמידי הפקולטה למשפטים.

 

מחלקת קיטלוג ומיון

עבודת המחלקה מאפשרת את איתור החומר המבוקש באוסף הספרייה. הספרים הנרכשים על יד מדור רכש בספרייה מקוטלגים על ידי מדור מיון וקיטלוג ונרשמים במערכות הממוחשבות של הספרייה, על מנת שניתן יהיה לאתרם בקלות. 

המיון לפיו ימוקם הספר בספרייה, מתבצע על פי שיטת ה-UDC  - שיטה עשרונית אוניברסלית המאפשרת סיווג ספרים, כתבי עת וכו' לפי נושאים המחולקים לתת נושאים וכך הלאה. הסימון מתבצע באמצעות מספרים בתוספת סימנים שונים כגון: נקודה, סוגריים, מקף, שווה וכדומה. באמצעות כל אלה ניתן לציין נושא ונושאים משניים, סוג החומר (מונוגרפיה / אוסף מאמרים), התייחסות לאזור גיאוגרפי (ארץ בה הספר יצא לאור / תיאור נושא כלשהו בהתייחסות למדינה ספציפית). מפתוח הספרים מתבצע על פי כותרות הנושאים של ספריית הקונגרס בארצות הברית (Library of Congress Subject Headings).

 

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>